Ostatnią decyzją z jaką musimy się uporać w kontakcie z fotografem jest wybór albumu (o ile fotograf daje na jakikolwiek wybór). Na rynku mamy tradycyjne albumy z wklejanymi zdjęciami, które od dziesiątek lat są standardowym sposobem na przechowywanie zdjęć a od kilku lat coraz częściej pojawiają się tzw. fotoksiążki. Czym jest taka fotoksiążka i czym ona różni się od albumu?
Od jak dawna dostępne są fotoksiążki?
Pierwszy raz z tą formą archiwizowania zdjęć zetknąłem się 6 lat temu. Były to oprawione w sztywną okładkę, miękkie kartki z wydrukowanymi zdjęciami. Nie najlepsza jakość cyfrowego druku, wysoka cena oraz mała trwałość tych książek sprawiła, że przestałem proponować je klientom. Z czasem pojawiły się firmy oprawiające książki w solidne, skórzane okładki, drukujące na papierze foto i sztywnych kartach. Taki produkt, mimo że droższy od zwykłego albumu jest już warty rozważenia.
Czym fotoksiążka różni się od albumu?
Jak wygląda tradycyjny album wie każdy. Takie albumy miały nasze babcie, rodzice i sporo znajomych. Sam pamiętam odklejające się zdjęcia wypadające z albumu podczas przeglądania i rwące się przekładki z bibuły. To zasadnicza różnica w stosunku do fotoksiążki gdzie zdjęcia nadrukowane są na karcie i nic nie ma prawa wypaść. Drugą ważną rzeczą jest możliwość nadrukowania zdjęcia na całej wielkości karty. Jeśli książka ma wymiar 30x30cm to po rozłożeniu możemy mieć zdjęcie w formacie 60x30cm co w porównaniu do dużych albumów, gdzie wchodzą zdjęcia w rozmiarze 20x30cm, jest ogromną różnicą.
Trzecią różnicą jest możliwość umieszczenia w fotoksiążce układu zdjęć, który ograniczony jest jedynie rozmiarami papieru oraz naszą wyobraźnią. To czy damy jedno, wielkie zdjęcie czy poukładamy kilka mniejszych zależy od nas. W albumie takie zabawy z formą są dużo trudniejsze a efekty raczej nieporównywalne. Projekt fotoksiążki można zrobić samemu ale zostawił bym to zawodowcom, ograniczając się do poprawek przy wyborze zdjęć.
Jak długo trwa wykonanie fotoksiążki?
Przygotowanie projektu może trwać od kilku godzin do paru dni w zależności od ilości stron, skomplikowania układu, grafiki i ilości poprawek, które wnosi klient. Następnie gotowy projekt oddaje się do wydruku i oprawy co trwa od 4 do 7 dni. Licząc najdłuższe terminy gotową książkę możemy dostać po 10-14 dniach. Tradycyjny album wykonuje się w nieco krótszym czasie, nawet kiedy zamawiany jest na indywidualne życzenie klienta z jego zdjęciem na okładce. Nie są to jednak znaczące różnice.
Ile to kosztuje?
Koszty albumu i fotoksiążki są tematem kluczowym dla podjęcia decyzji. Album, nawet w ekskluzywnej formie z dużą ilością zdjęć kosztuje ok 200 pln. W tej cenie ciężko dostać fotoksiążkę dobrej jakości z porównywalną ilością fotografii. Wystarczy jednak dołożyć ok 100 pln i można już dostać bardzo elegancką, choć niegrubą fotoksiążkę. Od zasobności naszego portfela zależy jak dużo stron w niej będzie i z czego będzie wykonana okładka.
Co jest lepsze?
Na to pytanie jasnej odpowiedzi nie ma. Dla jednej osoby album z wklejonymi zdjęciami będzie lepszą pamiątką, silniej działającą na wspomnienia, dla innej nowocześniejsza forma będzie odpowiedniejsza. Najlepiej zobaczyć przykładowe albumy, wziąć do ręki i porównać. Jeśli zdjęcia w środku są piękne, zewnętrzna forma także powinna być piękna a to tym co jest piękne decyduje każdy sam.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz